23 Kwiecień 2024

Wybór piórnika szkolnego dla pierwszoklasisty i starszego ucznia. Czym się kierować?

img

Przygotowanie do szkoły

Wybór piórnika szkolnego dla pierwszoklasisty i starszego ucznia. Czym się kierować?

W ramach przygotowań do nowego roku szkolnego, warto już teraz zastanowić się nad wyborem odpowiedniego dla Waszego dziecka piórnika. Poniżej kilka przydatnych informacji, dzięki którym łatwiej będzie Wam się zdecydować na konkretny typ piórnika.

Co trzeba uwzględnić przy wyborze piórnika?

Wielu rodziców uważa, że najważniejsza kwestia podczas przygotowań dziecka do szkoły to dobór wygodnego, funkcjonalnego plecaka. I rzeczywiście - to jedna z kluczowych spraw, bo wpływa zarówno na komfort, jak i na zdrowie dziecka. Ale nie powinniście lekceważyć wyboru odpowiedniego piórnika szkolnego. Jest tutaj większa dowolność, jednak - poza względami czysto estetycznymi - warto także uwzględnić stronę praktyczną. Co istotne, pierwszoklasista będzie potrzebował innego piórnika i wyposażenia, niż uczeń klas wyższych. W sklepach z przyborami szkolnymi można znaleźć różne typy piórników szkolnych, wśród których najpopularniejsze to: klasyczne piórniki rozkładane oraz zamykane na zamek saszetki i tuby.

Piórnik dla pierwszoklasisty

Pierwszoklasiści i uczniowie młodszych klas podstawówki potrzebują na zajęcia innego typu przyborów szkolnych, niż dzieci starsze i młodzież. Niezbędne dla każdego małego ucznia są zestawy kolorowych kredek i mazaków. Młodsi uczniowie nie potrzebują natomiast jeszcze przyrządów do zajęć technicznych i geometrii, takich jak kątomierz, czy ekierka. Na wyposażeniu każdego pierwszoklasisty, poza kredkami i pisakami, powinny się z pewnością znaleźć: długopis, ołówek, nożyczki, linijka, gumka do mazania. W ofercie sklepów znajdują się piórniki zawierające podstawowe wyposażenie dla pierwszoklasisty, co może Wam zaoszczędzić czasu. Niejeden maluch pragnąłby z pewnością posiadać kredki i mazaki w pełnej palecie barw. Czy jest to jednak konieczne, czy może wystarczą zestawy w podstawowych kolorach? Jeżeli szkoła posiada szafki, w których uczeń może zostawiać książki i przybory, to jest to dobre rozwiązanie. Wówczas będzie mógł zostawiać tam kredki oraz pisaki, a zabierać je tylko na zajęcia plastyczne. Za to w piórniku będzie nosił najbardziej potrzebne przybory.

Piórniki typu saszetki oraz tuby

Co prawda rozkładane piórniki dają możliwość uporządkowania akcesoriów, jednak zajmują one sporo miejsca w plecaku. U pierwszoklasisty świetnie sprawdzą się piórniki typu saszetka lub tuba. Po zakończeniu lekcji uczeń nie musi umieszczać przyrządów w osobnych przegródkach, ale wystarczy jeśli je wrzuci do piórnika i zasunie zamek. Kolejną zaletą tego typu piórników jest ich niewielki rozmiar, dzięki czemu z powodzeniem zmieszczą się w każdym plecaku i nie zabiorą zbyt dużo miejsca. Nie bez znaczenia jest też waga. Powszechnie wiadomo, że dzieci w wieku wczesnoszkolnym noszą zbyt ciężkie plecaki, które mogą powodować deformacje kręgosłupa. Zaleca się, aby ciężar plecaka z wyposażeniem nie przekraczał 10% wagi dziecka. Oznacza to, że wypełniony plecak powinien ważyć maksymalnie od 2 do 2,5 kilograma. Tymczasem, sam plecak waży zwykle około 1 kg, tak więc na książki i przybory szkolne pozostaje zaledwie od 1 do 1,5 kg. Warto te kwestie uwzględnić wybierając piórnik dla pierwszoklasisty.

Piórnik dla starszego ucznia

Uczniowie klas wyższych nie potrzebują zbyt wielu przyrządów do rysowania, dlatego ich piórniki mogą być mniejsze. Wyjątkiem są tu oczywiście dzieci z uzdolnieniami artystycznymi, uczęszczające na zajęcia plastyczne. Większość uczniów klas starszych będzie potrzebowała takich akcesoriów, jak: długopis, ołówek, kolorowy zakreślacz, gumka do mazania, linijka, ekierka, cyrkiel i kątomierz. Takie przyrządy można pomieścić w niemal każdym piórniku.