13 Październik 2024

Przygotowanie do pierwszego dnia szkoły

img

Przygotowanie do szkoły

Przygotowanie do pierwszego dnia szkoły

Rozpoczęcie roku szkolnego jest wydarzeniem zarówno dla rodziców, jak i dla ich pociech. Z jednej strony rodzice odpoczną, kiedy dzieci znikną w szkolnych murach, z drugiej strony jest to czas pełen wydatków i trosk.

Historia szkolnictwa w Polsce

Potrzebę edukacji zauważono już w XVI wieku, kiedy to postulował o nią Andrzej Frycz Modrzewski. Jednak obowiązek szkolny wprowadzono niemal 300 lat później, w 1808 roku, w Księstwie Warszawskim dzięki Izbie Edukacji Publicznej. Początkowo bezpłatna szkoła dostępna była dla dzieci w wieku 7-14 lat. w 1956 rozszerzono zakres obowiązkowego szkolnictwa na 7 klas szkoły podstawowej, jednak nie dłużej niż do 16 roku życia; ustawa w 1961 przedłużyła ten obowiązek do 17 r.ż. 

Edukacja aktualnie

Od roku 1999 dzieci muszą się uczyć od 7 do 18 roku życia. Obecnie jest to 8 klas szkoły podstawowej, następnie szkoła średnia. 

Przygotowanie przedszkolaka do szkoły

Dziecko zapisujemy do szkoły, jeżeli do 31 sierpnia danego roku skończy 6 lat. Przyszły uczeń przechodzi sprawdzian dojrzałości do szkoły, który obejmuje spotkanie z pedagogami i rysowanie.  Pierwszoklasista nie powinien być konfliktowy i musi dobrze znosić rozłąkę z rodzicami. Powinien także potrafić skupić uwagę co najmniej na 15 minut i nie rozpraszać się przez dokończeniem zadanej czynności. 

Co powinno umieć nasze dziecko?

  • znać swoje nazwisko, adres i imiona rodziców
  • samodzielnie się ubierać
  • samodzielnie jeść i korzystać z toalety
  • znać podstawowe zasady savoir - vivre (podziękowania, pozdrowienia)
  • mówić płynnie i formułować proste zdania
  • liczyć do 10, znać podstawowe kolory i kształty
  • prawidłowo trzymać długopis lub ołówek

Nauka przez zabawę

W młodszych klasach dzieci rozwijają umiejętność logicznego myślenia, poprzez zabawę poznaje zasady rządzące światem. Zaczynają się poważne zadania i uczeń przyzwyczaja się do dyscypliny. Na początku edukacji dzieci są przychylnie nastawione do nowego środowiska, jednak zaczyna pojawiać się obawa przez obowiązkami szkolnymi.

Okres dojrzewania

W tym czasie wiele rzeczy się zmienia. Uczniowie zaczynają traktować szkołę bardziej jako zobowiązanie niż przyjemność. Nastolatkowie w wieku dojrzewania są bardziej zaabsorbowani sobą, mają wahania nastrojów, szukają samodzielności. Jednocześnie rozwijają się intelektualnie, poznają nowe słowa i bazują na wyobraźni. Mniej poddają się wpływowi nauczycieli, a bardziej rówieśników. 

Mogę wszystko...

... jeśli tylko zechcę. Pod koniec szkoły uczniowie dążą do samospełnienia, rośnie ich poczucie własnej wartości. Próbują odnajdywać się w świecie dorosłych, eksperymentują też z alkoholem czy papierosami. Stawiają na swoim i próbują naśladować swoje autorytety. Uczniowie szkół średnich potrafią zmobilizować się do przynoszącej efekty pracy, jednak nie zawsze ich motywacja jest wystarczająco silna.

Szykujemy wyprawkę

Rzeczy potrzebne naszym pociechom różnią w zależności od etapu edukacji. Jednak podstawowa wyprawka jest uniwersalna - plecak, zeszyty, piórnik, długopisy. O szczegółowych potrzebach rodzice dowiedzą się już w pierwszym tygodniu szkoły.

Wybór plecaka lub torby zasługuje na więcej uwagi. Jest to inwestycja w zdrowie naszego dziecka, gdyż odpowiednio dobrane i ergonomiczne będą wpływały na jego postawę. Oczywiście ważny jest też design - uczeń będzie się z nimi pokazywał rówieśnikom! Pamiętajmy też, że ciężar pełnego plecaka nie powinien przekraczać 1/10 wagi dziecka. Zaś pusty tornister nie powinien ważyć więcej niż 1200g. Przy wyborze plecaka powinniśmy włożyć do niego kilka rzeczy, żeby zobaczyć, jak leży na plecach. 

Długopis (lub pióro) wybierzemy zależnie od tego, czy dziecko jest prawo czy leworęczne. Powinien dobrze leżeć w dłoni i być ergonomiczny. Długopisy są tanie i wytrzymałe, dostępne także w różnych kolorach.

Zwróćmy też uwagę na szkolne kapcie. Buty na przebranie powinny mieć anatomiczną wkładkę, dobrze przylegać do pięty i być uszyte z przewiewnego materiału. Pamiętajmy o antypoślizgowej podeszwie, aby uniknąć urazów.

Drugie śniadanie

Najwygodniej jest dać dziecku kieszonkowe, jednak nie mamy wtedy pewności, na co je przeznaczy. Możemy przygotować zdrowy i smaczny posiłek sami - sprawdź nasze inspiracje na add link Recipes/Baby. Przekonaj swoje dziecko do świeżych warzyw i owoców; nie wymagają przygotowania a są sycącą przekąską.

Po zajęciach

Czas na odpoczynek, ale najpierw... zadania domowe. Początkowo warto pomagać uczniowi w ich odrabianiu, wtedy przekona się, że to nie tylko przykry obowiązek. Razem szybciej sobie z nimi poradzicie - add link: Homeworks, a przy okazji zaoszczędzisz dziecku stresu. Spraw, aby wspólne odrabianie zadań stało się dla was rytuałem. Jeśli widzisz, ze twoja pociecha ma problem z czytaniem, pisaniem lub liczeniem, może to być jedno z zaburzeń nauki. Możesz się wtedy zwrócić do pedagoga szkolnego po wsparcie.