15 Lipiec 2024

Początek roku szkolnego - czego potrzebujemy?

img

Przygotowanie do szkoły

Początek roku szkolnego - czego potrzebujemy?

Początek roku szkolnego jest z jednej strony ulgą dla rodziców, którzy muszą zapewnić pociechom opiekę, a z drugiej nowe troski, o wiele mniej przyjemne od wakacyjnych. Szkoła wymaga sporych inwestycji i to przez całe dziesięć miesięcy. Czym w porównaniu z okresem szkolnym są dwa miesiące laby/wakacji? Rodzice pierwszoklasistów mają troszkę trudniej. Zarówno rodzic, jak i także dziecko musi oczywiście przywyknąć do nowej sytuacji. Starsi uczniowie już wiedzą, czego spodziewać się, ale oni także potrzebują nowej wyprawki.

Ile trwa szkolny obowiązek?

Od roku szkolnego 1999/2000 nauka obowiązkowa jest od 7 do 18 roku życia. Dzieci do roku 2018 były zobowiązane uczęszczać do sześcioletniej szkoły podstawowej oraz do trzyletniego gimnazjum. Obecnie do końca ośmioklasowej szkoły podstawowej, a o jej ukończeniu do szkoły średniej. Przy tym musimy rozróżnić obowiązek szkolny od obowiązku nauki. Szkolny obowiązek się realizuje do ukończenia gimnazjum lub aktualnie - szkoły podstawowej. Obowiązek nauki to kontynuacja edukacji, ale niekoniecznie w szkole, do ukończenia osiemnastego roku życia.

Wyprawka szkolna - czego dzieci potrzebują w szkole?

Wyprawka szkolna intelektualna, a więc co powinien przedszkolak opanować zanim pójdzie do szkoły? Dziecko musimy zapisać do szkoły, jeśli przed 31 sierpnia danego roku ono ukończy sześć lat. Przyszły pierwszoklasista musi obowiązkowo przejść sprawdzian szkolnej dojrzałości, który obejmuje bardzo miłą rozmowę z pedagogiem oraz rysunek. Ne ma czego się martwić, jeśli dziecko osiągnie graniczny wynik. W kilka miesięcy, które pozostają ro rozpoczęcie pierwszej klasy, może zrobić spore postępy.

Dziecko, które rozpoczyna szkołę nie może być agresywne i musi dobrze sobie radzić z rozłąką z rodzicami. Pierwszy pierwszoklasista powinien bez żadnych problemów przyzwyczaić się do nowych kolegów oraz koleżanek, w żadnym razie nie powinien używać smoczka czy też ssać swojego kciuka.

Wyprawkę kupujemy według wieku oraz typu szkoły

Przed rozpoczęciem roku szkolnego wszystkich rodziców najbardziej interesuje lista rzeczy, które są potrzebne do szkoły. Wyprawka dla pierwszoklasisty się różni od wyprawki dla uczniów klas wyższych szkoły podstawowej. Potrzebują jednak innych przyborów oraz pomocy naukowych. Co po niektóre rzeczy, jak długopisy, piórnik, okładki na zeszyty, kredki czy też linijki to wyposażenie uniwersalne każdego dziecka w szkolnym wieku, ale już w przypadku zeszytów różne szkoły mogą mieć wymagania jednak odmienne. Rodzice się dowiedzą o nich najpóźniej w pierwszym tygodniu szkoły. Później się zaczyna. Aby się uprawnić, że nasze dziecko już ma wszystkie niezbędne przybory, przygotowana jest lista rzeczy potrzebnych do szkoły. Lista ta zaczyna się od piórnika, a kończy nawet na worku na zmianę obuwia. Nie zabrakło także wyprawki dla pierwszaków.

Czego w piórniku nie może zabraknąć?

Tak naprawdę sama zawartość piórnika zmieniła się niewiele na przestrzeni lat. Dzieci współczesne używają praktycznie wszystkiego tego samego, co ich rodzice. W sklepach są dostępne piórniki już z pełnym wyposażeniem. Dzięki temu nie trzeba już niczego więcej kupować. Znajdziemy jednak także piórniki puste, które wyposażyć można według swojego własnego uznania. W każdym piórniku dobrze wyposażonym musi się znajdować: gumka do ścierania, kredki - przynajmniej czerwona, żółta, brązowa, czarna, niebieska oraz zielona, przynajmniej dwa ołówki zatemperowane - jeśli jeden złamie się, to zawsze drugi będzie pod ręką, długopis, nożyczki z końcówkami zaokrąglonymi, temperówka oraz oczywiście krótka linijka.

Musimy mieć także na uwadze, że ołówki, długopisu oraz kredki przeznaczone dla dzieci najmłodszych powinny mieć kształt w pełni ergonomiczny. Dzięki temu dzieciom się z nimi o wiele lepiej pracuje. Jak widać przygotowania do nowego roku szkolnego są czasochłonne oraz wymagające. Jednak na pewno sobie poradzimy z tym.