13 Październik 2024

Lunchbox dla dziecka - najważniejsze zasady

img

Produkty

Lunchbox dla dziecka - najważniejsze zasady

Zapewnienie dziecku pożywnego drugiego śniadania i upewnienie się, że zostanie ono rzeczywiście zjedzone przez naszą pociechę, ma duże znaczenie. Nic więc dziwnego, że kwestii związanej z wygodnymi lunchboxami dla dzieci poświęca się szczególnie wiele uwagi. Te specjalne opakowania sprawdzają się znakomicie, gdy zastanawiamy się nad tym, jak przemycić dziecku owoce, warzywa i inne zdrowe przekąski. Sięganie po nie jest proste, dobrze przygotowany lunchbox da nam więc pewność, że dziecko zje wartościowy posiłek czy to w szkole, czy to podczas zabawy poza domem.

Co można włożyć do pudełka z drugim śniadaniem?

Lunchbox znakomicie sprawdza się zarówno w przypadku kreatywnych rodziców, jak i w odniesieniu do tych, którzy nie mają wielu kulinarnych pomysłów, chcą jednak, aby ich dziecko odżywiało się zawsze zdrowo. Mogą się tam znaleźć nie tylko świeże owoce i warzywa, ale również jajko na twardo, kilka plastrów chudego mięsa, a nawet masło lub pasta orzechowa. Z pewnością nie zaszkodzi, jeśli wrzucimy tam również plasterek sera żółtego, ulubiony jogurt lub przenośną butelkę z przegotowanym mlekiem. Oczywiście, kompletując płyny do drugiego śniadania dobrze jest pamiętać o tym, że kluczową rolę powinna odgrywać wśród nich woda. Nie należy też całkowicie rezygnować z tych produktów, które są bogate w skrobię, a więc z chleba, bułek albo krakersów.

Sztuka tworzenia potraw do lunchboxa

Dziś coraz rzadziej mamy czas na wymyślanie oryginalnych posiłków i, niestety, cierpią na tym nasi najbliżsi. Na szczęście, nie jest to problem, z którym nie można się uporać. Lunchbox jest idealnym miejscem dla potraw nieskomplikowanych, a więc takich, których przygotowanie nie powinno nam znaleźć wiele czasu. Co więcej, muszą być to potrawy, po które można będzie sięgać bez obaw nawet wiedząc, że przynajmniej przez kilka godzin były przechowywane w zamkniętym pojemniku. Kanapki, które mogą stanowić trzon posiłków dla ucznia, można przecież przygotować już wieczorem, nic nie stoi też na przeszkodzie temu, aby robić je z wyprzedzeniem, zamrażać i odmrażać dopiero wtedy, gdy ma się w planie ich użycie. Bez problemu z zamrażaniem poradzą sobie nie tylko chleb i gotowane mięso, ale także masło orzechowe, jajka, ser, pieczona fasola oraz puree, bez większego wysiłku jesteśmy więc w stanie przygotować nawet dość oryginalne posiłki.

Sztuka bezpiecznego przechowywania żywności

Jeśli chcemy, aby śniadanie z lunchboxa dłużej było świeże, do pudełka można dołączyć niewielką butelkę z wodą prosto z lodówki. Pozwoli to na schłodzenie lunchboxa, gdy zaś dziecku zechce się pić, z pewnością ucieszy się, że ma dodatkowe źródło wody. Pamiętajmy także o tym, aby w pudełku znalazło się miejsce przede wszystkim dla schłodzonych produktów, bo właśnie one szybciej zachowują świeżość.

Co, gdy dziecko nie je drugiego śniadania?

Niechęć dzieci do drugich śniadań może mieć przynajmniej kilka przyczyn i choć rodzicom może wydawać się to nieco abstrakcyjne, niejednokrotnie problemem jest przede wszystkim to, że dziecku nie podoba się sam lunchbox. Być może nie chce pokazywać innym dzieciom pudełka, które w istotny sposób różni się od tego, co jest w danym momencie modne. Warto o to zapytać i wybrać się na wspólne zakupy, gdy okaże się, że właśnie taka jest przyczyna problemów. Nie można też zapominać, że śniadania powinny być, tak samo jak inne posiłki, dość różnorodne. Czasem dziecko unika jedzenia drugiego śniadania tylko dlatego, że za każdym razem w jego pojemniku pojawia się ten sam zestaw. Może się też okazać, że w szkole jest za mało czasu na jedzenie. Ten problem warto poruszyć podczas zebrania rodziców.