13 Czerwiec 2024

Kompletujemy wyprawkę szkolną

img

Przygotowanie do szkoły

Kompletujemy wyprawkę szkolną

W nadchodzącym roku szkolnym kompletowanie wyprawki dla ucznia może być nieco mniej stresujące niż zazwyczaj. Możemy liczyć na rządowy program Dobry Start, a w jego ramach – na świadczenie w wysokości 300 PLN. Świadczenie to przysługuje każdemu uczniowi pod warunkiem, że jego rodzice złożą wcześniej odpowiedni wniosek. Co ważne, niewiele jest tu ograniczeń, a tym samym to opiekunowie będą decydować o tym, jak wspomniane wsparcie ma zostać spożytkowane. Oczywiście, nie oznacza to wcale, że podczas dokonywania wyboru nie warto zaangażować samego dziecka. Poszukiwanie niezbędnych akcesoriów może być przecież znakomitym pretekstem do rozmów na temat szkoły i tych wszystkich emocji, które pojawiają się wraz z rozpoczęciem nauki.

Trudny moment przejścia

Kompletowanie wyprawki szkolnej może być znacznie przyjemniejsze niż się to nam wydaje, a rodzice mogą znakomicie wykorzystać ten czas. Nawet, jeśli nie są w stanie wyobrazić sobie, jakie emocje targają ich dzieckiem, mogą wspierać je w przygotowaniach do nauki w kolejnym roku. Zakupy są znakomitym pretekstem do rozmowy na temat tego, z jakimi nowymi obowiązkami powinien liczyć się uczeń i jakie czekają na niego wyzwania. Przecież poszukiwanie kolejnych elementów wyprawki to nic innego, jak czas, który można spędzić razem z dzieckiem.

Zamiast pospieszać dziecko mające często problem ze wskazaniem tego, co podoba mu się najbardziej, dobrze jest wykorzystać czas zakupów na rozmowę o tym, co maluch czuje, gdy myśli o szkole. Każdy koniec wakacji to czas zmian i nie powinniśmy być zaskoczeni tym, że wiele maluchów podchodzi do nich z niepokojem, obawiając się nowych wyzwań i czując, że mogą im nie podołać. Jeśli dziecko się przed nami otworzy, traktujmy to jako pewnego rodzaju test z rodzicielstwa. Nie warto bagatelizować dziecięcych obaw nawet, jeśli wiemy z własnego doświadczenia, że wcale nie są one istotne. Już sama świadomość tego, że może liczyć na wsparcie i zrozumienie rodziców wyjątkowo pomaga maluchom.

Ważne dziecięce wybory

Same zakupy to nie tylko okazja do rozmowy. Wielu rodziców właśnie w czasie ich trwania orientuje się, jaki jest gust ich pociech. Tu pojawia się kolejne wyzwanie, któremu czasem trudno jest sprostać. Nawet, jeśli nie wszystkie dziecięce wybory nam się podobają, a niektóre rozwiązania uznajemy wręcz za kiczowate, kwestionowanie ich jest najgorszą rzeczą, jaką możemy zrobić. Jeśli powstrzymamy się przed protekcyjnym zachowaniem, dziecko z pewnością doceni to, że traktujemy je jak partnera. Maluch jest tą osobą, która będzie korzystać z kolejnych elementów wyprawki. Pozwólmy mu więc na wpływanie na to, jakimi przedmiotami będzie się otaczać przez kolejne dziesięć miesięcy.

Jakość na pierwszym planie

Plusem programu Dobry Start jest to, że pozwala on rodzicom na wybór rozwiązań charakteryzujących się wysoką jakością. Jeśli więc zastanawiamy się nad tym, co powinno mieć dla nas priorytetowe znacznie, róbmy wszystko, aby jakość zawsze dominowała nad ilością. Czasem lepsza jest zasada minimalizmu, jeśli w zamian stawia się na rozwiązania najwyższej klasy. Stukolorowe zestawy kredek początkowo rzeczywiście wyglądają imponująco, już po miesiącu okazuje się jednak, że nie nadają się one do wykonania żadnej pracy plastycznej. Część zakupów dobrze jest zrobić przez Internet. Wysokiej jakości produkty są tam przeważnie tańsze niż w klasycznych sklepach.

Co kupić?

Im szybciej zaczniemy kompletowanie wyprawki dla ucznia, tym lepiej zwłaszcza, że wiele sklepów już dziś organizuje ciekawe promocje. Poszukiwania rozpocznijmy od podręczników i ćwiczeń upewniając się, że dysponujemy wytycznymi ze szkoły, do której uczęszcza nasze dziecko. Pamiętajmy też o wygodnym i bezpiecznym plecaku, poręcznym piórniku oraz pojemniku na śniadanie. Obecność tego ostatniego z pewnością zwiększy szanse na to, że niedojedzone kanapki nie będą wracały wraz z małym uczniem do domu po zakończonych lekcjach. Bardzo ważny jest też zakup artykułów piśmienniczych, w tym nie tylko tych, które są przeznaczone do pisania i malowania, ale także tych, które przydadzą się na lekcjach matematyki.