25 Kwiecień 2024

Kompletowanie wyprawki szkolnej

img

Przygotowanie do szkoły

Kompletowanie wyprawki szkolnej

Wyprawka do szkoły

Kompletna wyprawka szkolna stanowi podstawę wyposażenia, którą powinien mieć każdy uczeń. W jej skład nie wchodzą wyłącznie podręczniki, konieczne jest posiadanie szeregu innych przedmiotów. W głównej mierze uzależniona jest od wieku dziecka. To co niezbędne w podstawówce, nie przydaje się w szkole średniej. Starsze dzieci dobrze wiedzą, co potrzebują. Z kolei rodzice dzieci rozpoczynających edukacje maja problem z odpowiednim wyposażeniem dziecka, dlatego zachęcamy do zapoznania się z niniejszym artykułem. 

O czym należy pamiętać podczas tworzenia wyprawki szkolnej dla ucznia szkoły podstawowej?

Elementami obowiązkowymi wyprawki szkolnej w szkole podstawowej są: plecak lub tornister, pióro, zeszyty, artykuły piśmiennicze, a także artykuły do zajęć plastycznych. Konieczny jest zakup także pudełka przeznaczonego na drugie śniadanie. Wielu uczni nie zwraca często uwagi na wygląd plecaka i piórnika, jednak dla najmłodszych posiada to niebagatelne znaczenie. Najczęściej wybierają przedmioty przedstawiające ulubionych bohaterów. Starsze dzieci preferują te z ulubionymi motywami. Warto zawsze konsultować wybór z dzieckiem, co więcej jest to fajny sposób spędzania wspólnego czasu. 

Należy pamiętać, że wygląd jest kwestią drugorzędną. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na funkcjonalność. Wszystko powinno znaleźć zastosowanie przez cały rok, dlatego kluczowa jest jakość wykonania, czyli to jak z i czego zostały wykonane rzeczy. Powinno się zweryfikować ilość komór i przegródek. Przedstawiamy jak wybrać najlepsze elementy wyprawki szkolnej. 

Jakie przedmioty przydają się w podstawówce:

  • Plecak - najważniejszy element i zarazem najdroższy, dlatego warto poświęcić na jego wybór więcej czasu. W szczególności, że rzutuje na sylwetkę dziecka. Powinno się kupić ten, który posiada ergonomiczny kształt z technologiami, które zwiększają komfort ucznia. Szelki muszą być szerokie i regulowane. Plecak musi mieć wbudowane taśmy kompensujące. Alternatywnie można wybrać plecak na kółkach. Do wyboru pozostaje także tornister z gotowym wyposażeniem, co znacząco oszczędza czas, ale ogranicza możliwości wyboru. 
  • Worek na buty - w części szkół konieczne jest posiadanie obuwia na zmianę, dlatego warto odpowiednio je przechowywać. Kolorowy worek ułatwia identyfikację, a z pewnością łatwiej jest znaleźć ten, które dziecko samo wybrało. 
  • Strój i buty na WF - każdy uczeń musi posiadać odpowiedni strój na wf. Musi być on wygodny i estetyczny. Posiadanie ubioru, które podoba się dziecku dodatkowo zachęca je do ćwiczeń. W pierwszej kolejności należy zapytać się w szkole, czy są jakieś wymagania odnośnie jego wyglądu, żeby później uniknąć nieporozumień. Buty z pewnością muszą posiadać jasną podeszwę, która nie brudzi posadzki. Z pewnością strój o lepszej jakości wykonania będzie dziecku służył dłużej. 
  • Piórnik - wybór jest ogromny. Warto się zastanowić, czy wybór padnie na ten z wyposażeniem, czy bez. W przypadku piórnika z wyposażeniem często skraca się lista artykułów piśmienniczych, a dodatkowo posiada większą przegródek. Wiele z nich posiada motywy ulubione przez dzieci. Dla starszych uczniów można wybrać piórnik w formie saszetki lub tuby. 
  • Śniadaniówka i bidon - posiadanie odpowiedniego pojemnika chroni jedzenie przed naruszeniem. Plastikowe pojemniki posiadają także wyselekcjonowane przegródki. Do kompletu należy dobrać bidon na wodę.
  • Artykuły plastyczne - przed ich zakupem należy zweryfikować posiadane zapasy przez dziecko. Część z nich z powodzeniem można wykorzystać z następnym roku szkolnym, a dokupić tylko te brakujące. Warto dobierać przedmioty wysokiej jakości np. kredki ołówkowe, kredki BAMBINO, farby plakatowe, odpowiednie pędzle, nożyczki, klej i plastelinę. Dodatkowo należy kupić blok rysunkowy, techniczny i kolorowy. Stanowi to absolutną podstawę, a reszta jest kupowana wraz z wynikającym zapotrzebowaniem
  • Zeszyty i bloki - potrzebne są w każdym okresie, jednak należy uzależnić je od wieku dziecka. W przypadku najmłodszych konieczne są zeszyty w cienką linię i w kratkę, wystarczające są te 16-kartkowe. Z kolei później należy dobierać te, które są z grubszymi liniami. Z kolei dla starszaków potrzebny może się okazać ten w formacie A4 i bruliony, co ułatwia naukę. 
  • Okładki na książki i zeszyty, naklejki - Okładki pozwalają zachować estetyczny wygląd przedmiotów, a z kolei naklejki ułatwiają weryfikację właściciela. 

Powyższe przedmioty zapewniają odpowiedni start w edukacji i stanowią absolutne minimum.